Muzikos terapija

Muzikos terapija – tai kliniškai ir moksliškai įrodytas procesas, gerinantis savijautą, bei padedantis atgauti fizinį ir dvasinį sveikatingumą. Muzikos terapija apima metodus, kurie padeda pasiekti asmeninius tikslus. Terapijai naudojama muzika yra skirta stimuliuoti fizinę, emocinę, pažintinę, socialinę ir dvasinę savijautą.

Muzikos terapijos istorija prasidėjo 20-ame amžiuje, po Pirmojo ir Antrojo Pasaulinių karų, kuomet būrelis muzikantų vyko į šalies ligonines, kad pagrotų tūkstančiams karo veteranų, karo metu patyrusiems fizines ir emocines traumas. Kadangi poveikis sveikatai buvo itin pastebimas, medikai nusprendė, kad būtų puiku ligoninėse įdarbinti muzikantus. Prieš pradedant dirbti, reikėjo išklausyti tam tikrus mokymus, todėl koledžų paklausa žymiai išaugo. Pirmoji muzikos terapijos studijų programa atsirado Mičigano Valstijos universitete 1944 m. Kanados Muzikos Terapijos Asociacija buvo įkurta jau 1974 m., o Amerikos Muzikos Terapijos Asociacija 1998 m.

Muzikos terapijos nauda iš tiesų didžiulė ir apima tokias savybes kaip: sveikatingumo skatinimas, streso valdymas, atminties gerinimas, skausmo mažinimas, bendravimo įgūdžių tobulinimas, fizinės reabilitacijos skatinimas bei gyvenimo kokybės gerinimas.

Muzikos terapijos teikiama nauda gali pasinaudoti bet kokio amžiaus žmonės. Taip pat muzikos terapija naudinga sergantiems tokiomis ligomis kaip: vėžys ir kitos paskutinės stadijos ligos, Alzhaimeris, smegenų traumos, fiziniai negalavimai, ūmus ir lėtinis skausmas, medžiagų apykaitos problemos, stresas, psichikos sutrikimai, prieš gimdyvinė ir prieš chirurginė savijauta, vystymosi sutrikimai.

Iš tiesų, muzikos terapija yra sveikatingumo profesija. Muzikos terapijos metodus gali taikyti asmenys, įgiję muzikos terapeuto studijų programos specialybę. Muzikos terapeutai dirba medicininėse bei psichiatrinėse ligoninėse, poliklinikose, reabilitacijos klinikose, medicinos priežiūros centruose, senelių namuose, slaugos namuose, sutrikusio vystymosi įstaigose, psichikos sutrikimų centruose, narkotikų ir alkoholio prevencijų programose, slaugos ligoninėse, pataisos namuose, mokyklose, taip pat gali dirbti privačiai.

Muzikos terapeutai dirba individualiuose ir grupiniuose užsiėmimuose, įsiklausant į klientų problemas ir išgyvenimus. Pagal klientų išsakytas problemas, terapeutai susidaro nuomonę apie klientų fizinę ir emocinę būseną, bendravimo ir kognityvinius įgūdžius, taip pat socialinį funkcionalumą. Muzikos terapeutas pritaiko strategijas, pagal kiekvieno kliento poreikius. Šios strategijos apima: muzikinę improvizaciją, klausymo technikas, lyrines diskusijas, vaizduotę, dainų rašymą. Trumpiau tariant, muzikos terapeutai įtraukia klientus į kūrybinį ir savęs išreiškimo procesą, stiprinantį bendrą savijautą ir gerinantį gyvenimo kokybę. Terapijos užsiėmimai gali būti taikomi pagal pacientų poreikius, tačiau rekomenduojama šiuos užsiėmimus atlikti kuo dažniau.