Muzikos instrumentų klasifikacija

Muzikos instrumentai gali būti klasifikuojami keliais būdais, tačiau dažniausiai jie grupuojami pagal orkestrinių instrumentų šeimas. Orkestruose muzikantai būtent pagal šias šeimas ir sėdi. Muzikos instrumentai grupuojami pagal jų skleidžiamus garsus, bet yra keletas muzikos instrumentų, kurie nepriklauso šioms grupėms. Pavyzdžiui pianinas, turi ir stygas ir plaktukėlius, todėl jis gali būti priskiriamas ir styginiams, ir mušamiesiems instrumentams. Apžvelkime pagrindines muzikos instrumentų grupes:

Variniai pučiamieji

Variniai pučiamieji dažniausiai pagaminti iš vario arba kito metalo. Garsas yra išgaunamas pučiant orą į instrumento vidų. Variniai pučiamieji veikia panašiai kaip ir kiti pučiamieji, yra tik keletas skirtumų, jų garso ilgumas išgaunamas aerofono ir vožtuvų arba slankiojo aerofono pagalba. Variniams pučiamiesiems priskiriami tokie instrumentai kaip: trimitas, trombonas, tūba, kornetas, trimitas, kriauklė ir valtorna.

Mušamieji

Mušamųjų instrumentų garsas išgaunamas suduodant į juos ranka ar kokiu nors daiktu, juos kratant ar kitaip priverčiant instrumentus ar jų dalį vibruoti. Smūgiuojant į jų paviršių, muzikantas išgauna vibracijas ir norimą natą. Mušamieji instrumentai skirstomi į dvi grupes: turintys galimą nusakyti ir suderinti tono aukštį (marimba, ksilofonas) ir (įprastai grojant) jo neturintys (tambūrinas, kastanjetės). Mušamiesiems instrumentams taip pat priskiriami: būgnai, timpanas, tambūrinas, trikampis, vamzdiniai varpai, varpeliai, ksilofonas, cimbolai, tamtamas, varpai, kastanjetės, barškučiai, vibrafonas, marimba, priekalas, gongas, metalofonas.

Styginiai

Styginių muzikos instrumentų garsas yra išgaunamas virpinant stygas. Stygas galima virpinti pirštais, brauktuku arba stryku, taip sukuriamas unikalus garsas. Pats garsas priklauso nuo stygų storumo bei instrumento formos. Styginiams instrumentams priklauso: gitara, bosinė gitara, kontrabosas, arfa, violončelė, violina, altas, mandolina, bandža, cimbolai.

Mediniai pučiamieji

Jų garsas yra išgaunamas pučiant orą į instrumento vidų. Jie gali turėti viengubą arba dvigubą liežuvėlį. Medinių pučiamųjų garsas svyruoja nuo aukšto ir šaižaus, lyrinio ir jausmingo iki žemo ar net grėsmingo. Mediniams pučiamiesiems priskiriami: fleita, saksofonas, klarnetas, fagotas, obojus, Piccolo fleita, išilginė fleita. Mažiau žinomi mediniai pučiamieji yra šiakuhačis, šahnajus, melodika, dūdmaišis.

Elektroniniai instrumentai

Elektroniniai instrumentai, tai tokie instrumentai, kuomet muzika yra išgaunama šiuolaikinių technologijų pagalba. Elektroninių instrumentų pagalba galima lengviau išgauti norimus garsus. Populiariausi elektroniniai instrumentai yra: sintezatorius, midi kontrolierius, elektroniniai būgnai, metronomai.