Baltasis triukšmas

Baltasis triukšmas yra specialus garso tipas, maskuojantis kitus aplinkos garsus.

Baltasis triukšmas, tai atsitiktinis signalas, kurio energetinis spektras yra pastovus visiems dažniams. Baltojo triukšmo garso dažnis apima visą žmogaus girdimumo diapazoną (maždaug nuo 20 Hz iki 20 kHz). Pavadinimas kilęs iš panašumo į baltą šviesą. Baltasis triukšmas, kaip ir balta šviesa susideda iš visų dažnių kartu sudėjus.

Yra daugybė ir kitų spalvų triukšmo, pvz.: rudos, pilkos, rožinės, violetinės, raudonos ir t.t. Rožinis triukšmas, taip pat kaip ir baltasis, yra skirtas miegui gerinti. Visos šios spalvos nurodo tam tikrą spektrinį tankį, naudojamą akustikoje, fizikoje ir inžinerijoje.

Baltojo triukšmo teorijos šaknys randamos matematikoje ir inžinerijoje, tačiau dabar jis taip pat taikomas akustikoje, elektronikoje, kompiuterių programavime taip pat ir ekonomikoje. Šio tipo triukšmas dažnai naudojamas tam, kad padėtų greičiau užmigti. Jis užgožia kitus garsus, išryškėjančius tada, kai bandome miegoti. Papildomas triukšmas miegamajame gali atrodyti keistai, tačiau iš tiesų toks triukšmas apjungia visus išorinius garsus į vieną bendrą garsą, girdimą fone. Būtent dėl to, mūsų smegenys nebesiblaško ir užmigti tampa lengviau. Reikėtų paminėti, kad tai priklauso ne nuo triukšmo garsumo, o nuo pačio triukšmo. Todėl kai kurie žmonės gali lengvai užmigti triukšmingoje patalpoje, galbūt net klube, o kiti gali pabusti vos išgirdę tolumoje lojantį šunį.

Kartais baltasis triukšmas apibrėžiamas kaip bet koks pastovus ir nekintantis triukšmas girdimas fone. Baltasis triukšmas tapo šnekamuoju terminu, kuriuo vadinami įvairiausi garsai, tokie kaip: gamtos garsai (lietus, bangos, džiunglės ir t.t.), technikos garsai (skalbimo mašina, vėdinimo įrengimai, šiluminis siurblys ir t.t. ), aplinkos garsai (minios triukšmas, orlaivio garsas, laužo spragsėjimas ir kt.). Dauguma žmonių, bandydami užmigti mieliau klausosi šių garsų, nei paprastos tylos.

Dabar galima nusipirkti įvairių prietaisų skleidžiančių baltajį triukšmą, tačiau nebūtina išleisti daugybės pinigų norint išbandyti šio triukšmo efektyvumą. Yra nemažai alternatyvų, kurios nekainuoja. Viena jų, tai senas radijo grotuvas arba kitas prietaisas, turintis FM dažnį, jo skleidžiamas garsas artimas rožiniui triukšmui. Nerekomenduojama naudoti televizoriaus kaip baltojo triukšmo šaltinio, nes jo skleidžiama šviesa gali trikdyti miegą. Naujosios technologijos taip pat puiki priemonė, kiekvienas gali nemokamai parsisiųsti baltajį triukšmą MP3 formatu į norimą prietaisą. Viskas ko reikia, tai paleisti MP3 kūrinį pasirinktame prietaise, tai gali būti MP3 grotuvas, mobilusis telefonas ar kompiuteris. Be to, dabar vienas lengviausių būdų išbandyti baltąjį triukšmą yra išmanusis telefonas. Yra galybė programėlių, skirtų miego gerinimui.